چهارصد و هفتاد و ششمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی

دوشنبه، سی‌ام خردادماه ۱۴۰۱، چهارصد و هفتاد و ششمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل در تالار دکتر شهیدی برگزار شد.
در آغاز دکتر حداد ‌عادل‌، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ضمن تشکر از حضور اعضای شورا در این نشست و ابراز خشنودی از برگزاری جلسۀ شورای فرهنگستان، اظهار امیدواری کرد که با ریشه‌کن شدن ویروس کرونا جلسات شورای فرهنگستان مجدداً به‌صورت منظم برگزار شود.
وی سپس دکتر سیّد مجتبی حسینی، دبیر جدید فرهنگستان را به حضور اعضای شورا معرفی کرد. دکتر حداد ‌عادل‌ ضمن اشاره به سوابق کاری دکتر حسینی ابراز امیدواری کرد که با حضور ایشان و همکاری اعضای شورا، فرهنگستان بتواند بیش از پیش به وظایف خود نسبت به زبان و ادب فارسی عمل کند.
اعلام تأثر فرهنگستان از درگذشت شادروانان دکتر احمد مهدوی دامغانی، استاد پیشین دانشگاه تهران و هاروارد و عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیّد محمود دعائی، مدیر مؤسسۀ مطبوعاتی اطلاعات، یادکردی از اعضای درگذشتۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شادروانان دکتر بدرالزمان قریب، استاد اسماعیل سعادت، اعضای پیوستۀ فرهنگستان و دکتر اکبر نحوی، عضو وابستۀ فرهنگستان‌، از مباحث پیش از دستور این نشست بود.
در ادامۀ جلسه آقایان دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر فتح‌الله مجتبائی، دکتر مهدی محقق و دکتر محمدجعفر یاحقی در‌بارۀ مقام علمی و اخلاقی شادروانان احمد مهدوی دامغانی و حجت‌الاسلام والمسلمین سیّد محمود دعائی سخن گفتند.
دستور جلسۀ این نشست انتخاب اعضای پیوسته، وابسته و افتخاری جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.
در پایان جلسه اعضای فرهنگستان، با حضور در کتابخانۀ فرهنگستان، در مراسمی که با حضور خانوادۀ مرحوم استاد اسماعیل سعادت و جمعی از همکاران و پژوهشگران فرهنگستان به‌مناسبت افتتاح غرفه‌های کتاب‌های اهدایی شادروان استاد اسماعیل سعادت و دکتر حسن انوری در تالار کتابخانۀ فرهنگستان برگزار شده بود شرکت کردند.

تنظیم: شیرین عاصمی