پیام تسلیت فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌مناسبت درگذشت پروفسور محمداقبال مجددی

پروفسور محمد اقبال مجددی استاد دانشگاه‌های پاکستان، ۱۷ خرداد ماه سال ۱۴۰۱، دارفانی را وداع کرد و در گورستان پنجاب لاهور به خاک سپرده شد. مرحوم محمد اقبال مجددی در ۱۸ شهریور ۱۳۲۹ در لاهور به دنیا آمد از دانشگاه لاهور در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل پرداخت و پس از فراغت از تحصیل در کالج اسلامیه و کالج شاه حسین به تدریس پرداخت.

پروفسور محمد اقبال مجددی از جوانی به جمع‌آوری نسخ خطی و چاپی علاقه‌مند بود بعدها کتابخانۀ شخصی خود را به کتابخانۀ مرکزی دانشگاه پنجاب اهدا کرد. فهرست کتاب‌های اهدایی وی در دو جلد به‌چاپ رسیده است.

ایشان عضو شورای علمی دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره در پاکستان بودند و مقالات متعددی برای دانشنامه از جمله: شمس سراج عفیف، شورش عظیم‌آبادی، سلیم‌الله منشی، سیف‌الدین سرهندی، شاه عالم گجراتی، شاه عالم‌نامه، شاهنوازخان را تألیف کرده‌اند، حوزۀ مطالعات و تخصص وی در تاریخ مجددیۀ شبه‌قاره بود. مرحوم محمد اقبال مجددی ساده‌زیست بود و تمام حیات پربار خود را وقف تألیف و تصحیح و جمع‌آوری نسخ خطی کرد. گروه شبه‌قاره فقدان این استاد بی‌بدیل را به جامعۀ علمی پاکستان تسلیت می‌گوید. روحش شاد و قرین رحمت باد.