مراسم بزرگداشت استاد احمد سمیعی (گیلانی) در رشت برگزار شد

 چهارشنبه، بیست و هشتم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، مراسم بزرگداشت استاد احمد سمیعی (گیلانی)، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و پدر ویراستاری نوین ایران، در تالار مرکزی شهر رشت برگزار شد.

در این مراسم دکتر رضا ثقفی، مدیرکل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی (به‌صورت برخط)، و جمعی از بزرگان و علاقه‌مندان به فرهنگ و ادب و هنر حضور داشتند.

دکتر غلامعلی حداد عادل احمد سمیعی گیلانی را یکی از چهره‌های برجسته در ادبیات و فرهنگ عنوان کرد و گفت: آثار به‌جامانده از این استاد نه‌تنها غنای ادبیات ایرانی و اسلامی را ارتقا بخشیده، بلکه به نوعی جریان‌ساز بوده است.

دکتر غلامعلی حداد عادل همچنین بر ضرورت تألیف کتابی برای شخصیت‌شناسی این چهرۀ فرهیخته تأکید کرد و افزود: پیشنهاد می‌کنم در کتابی که می‌بایست تألیف شود فصولی شامل پرداختن به خصوصیات ادبی و فرهنگی و سیاسی زادگاه ایشان، یعنی رشت، به‌عنوان دروازۀ ورود افکار تجدد، زمان تحصیل و فعالیت‌های سیاسی ایشان نگاشته شود.

رئیس فرهنگستان ادب فارسی اضافه کرد: خصایص نیک اخلاقی، بینش فکری و جهان‌بینی استاد سمیعی به‌عنوان فردی معتقد به اسلام و معنویت اسلامی، بسیار حائز اهمیت است که باید به‌طور کامل به آن پرداخته شود.

دکتر حداد عادل گفت: این شخصیت عظیم علاقه‌مند به تفکر است و کتاب‌هایی را ترجمه می‌کند که معرف جریان ادبی باشد. به مردم گیلان و رشت برای پروراندن چنین گوهرهایی تبریک می‌گویم.