مراسم تودیع رایزن فرهنگی هندوستان در فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سه‌شنبه، سی و یکم فروردین‌ماه ۱۴۰۰، مطابق با بیستم آوریل ۲۰۲۱، فرهنگستان زبان و ادب فارسی میزبان پروفسور ابهی کومارسینگ، رایزن فرهنگی هند در ایران بود.
در این دیدار که به دعوت دکتر محمدرضا نصیری، عضو وابسته و دبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و با حضور دکتر کریم نجفی برزگر، دبیرکل دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام، برگزار شد، به پاس خدمات فرهنگی پروفسور کومارسینگ در دورۀ مأموریت ایشان، به‌ویژه برگزاری همایش‌های بین‌المللی‌ای که به‌منظور تحکیم و توسعۀ روابط فرهنگی ایران و هند برگزار شد، طی مراسمی از وی تقدیر به عمل آمد.
در ابتدای این مراسم پروفسور کومارسینگ در سخنانی کوتاه از حمایت‌های ارزشمند دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان، و همچنین دکتر محمدرضا نصیری، دبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، قدردانی ویژه کرد.
در ادامه دکتر نصیری، ضمن قدردانی از اهتمام و تلاش‌های سفارت هند در ایران، برگزاری همایش‌های بین‌المللی و مراسم بزرگداشت مفاخر علمی فرهنگی دو کشور کهن ایران و هند را در تحکیم و گسترش روابط دیرینۀ دو کشور مؤثر دانست و افزود: برگزاری همایش بین‌المللی «همایون در ایران و هند» در فرهنگستان زبان و ادب فارسی بازتاب‌های مثبت بسیاری داشته و ما امیدواریم که چنین همایش‌هایی در آینده نیز برگزار گردد.
دکتر نصیری در ادامه بر استمرار این‌گونه فعالیت‌های علمی و فرهنگی و ادبی تأکید ورزید و با قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفۀ پروفسور کومارسینگ اذعان کرد که قطعاً این میراث ارزشمند، با حضور ایشان در هند، در این کشور نیز زنده خواهد ماند.
پس از آن پروفسور کومارسینگ از همکاری‌های صمیمانۀ دکتر نجفی برزگر، رایزن فرهنگی اسبق ایران در هند، سپاسگزاری و تقدیرنامه‌ای را از طرف مرکز فرهنگی «سواحی ویویک آناند»، با عنوان «روابط ایران و هند در بررسی‌های تاریخی» تقدیم وی کرد.
در پایان این دیدار هدایا و تقدیرنامه‌هایی ازطرف فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دبیرکل دانشگاه‌های جهان اسلام، به رسم یادبود و به منظور سپاسگزاری از زحمات پروفسور کومارسینگ، به ایشان اهدا شد.