نکوداشت ویراستاران و فعالان عرصۀ ویرایش

جمعه، سی‌ام آبان‌ماه ۱۳۹۹، آیین ملی نکوداشت اهالی ویرایش، با حضور مهدی صالحی، دبیر انجمن ویرایش و درست‌نویسی، محمدمهدی باقری، ویراستار و مدرس زبان فارسی و همچنین استادان و ویراستاران و پژوهشگران و ناشران و ناقدان و فناوران، با همکاری خانۀ کتاب و ادبیات ایران، انجمن فرهنگی ـ آموزشی ویرایش و درست‌نویسی، در سرای اهل قلم برگزار شد.
محمدمهدی باقری، ویراستار و مدرس زبان فارسی به تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت‌پذیرفته برای برگزاری این مراسم اشاره کرد و گفت: مدت‌ها و سال‌ها بود که فعالان این عرصه به دنبال برگزاری آیین نکوداشت اهالی ویرایش بودند. اقداماتی نیز در این زمینه انجام شد و انتشارات فنی ایران سلسله برنامه‌ها و نشست‌هایی را برگزار کرد که همراه با برنامۀ پرسش و پاسخ بود. در انجمن ویرایش تلاش کردیم این اقدامات را دنبال کنیم و در راستای این برنامه‌ها «آیین ملی نکوداشت اهالی ویرایش» ترتیب داده شد.
درگذشتگان عرصۀ ویرایش در سال ۹۹ نخستین گروهی بودند که این مراسم با نکوداشت آنان آغاز شد. همچنین تجلیلِ استادان پیش‌کسوت نسل دوم و سوم ویراستاری بخش دیگر این مراسم بود.
ناشرانی که به ویرایش توجه دارند (ناشران دولتی و خصوصی) و همچنین ویراستارانی که کارنامۀ پرباری دارند، فعالان فضای مجازی که با پاسخ‌گویی به سؤالات در فضای مجازی این عرصه را پیش می‌برند، افرادی که ویرایش‌پژوهی می‌کنند، نهادهای ویرایشی و حامی ویرایش، فناوران عرصۀ ویرایش، ناقدان دلسوز، نویسندگانی که ویرایش‌دوست‌اند و پدیدآورندگان ویرایشگر، از جملۀ گروه‌هایی بودند که در این مراسم تجلیل شدند.
اسامی تجلیل‌شوندگان در آیین ملی نکوداشت اهالی ویرایش به این شرح است:
درگذشتگان
شادروانان اسماعیل سعادت، رضا بابایی، رها راشدی، مهسا صابر.
استادان
موسی اسوار، علی صلح‌جو، محمدکاظم کاظمی، جمشید سرمستانی، احمد شهدادی، محمدهادی خالقی»، علی حسن‌آبادی، جعفر ربانی و مهدی مهراندیش به‌عنوان استادان پیش‌کسوت و زبردست در عرصۀ ویراستاری معذفی شدند.
ناشران ویرایش‌دوست
انتشارات امیرکبیر، سورۀ مهر، سروش، دانشگاه شهید بهشتی، بوستان کتاب قم، دارالحدیث از قم، صهبا و روایت فتح، به‌عنوان ناشران دولتی، و امام‌موسی صدر، آرما از اصفهان، ترجمان، مهرستان از اصفهان، ماهی، آریانا قلم، اطراف، کتاب طه از قم، هوپا، مؤمنون، بیان هدایت نور از مشهد، اسم، نویسۀ پارسی، کتاب بهار و صاد، به‌عنوان ناشران خصوصی مورد تقدیر قرار گرفتند.
ویراستاران کوشا
ویراستاران کوشا در این دوره از نکوداشت ویراستاران و فعالان عرصۀ ویرایش عبارت بودند از: «سجاد محمدی» از شیراز به‌عنوان ویراستار نمونه، «راضیه حقیقت» به‌عنوان سرویراستار و متخصص در ویرایش متون دینی که شیوه‌نامۀ ویرایش متون دینی را برای اولین بار طراحی کرده است، «زینب صالحی» از قم به‌عنوان ویراستار جدّی و بی‌ایراد که بسیاری از نویسندگان کتاب‌های خود را به ایشان می‌سپارند، «زهرا خیریه» به‌عنوان ویراستار برتر، «فهیمه شانه» از ویراستاران زبردست حوزۀ کودک و نوجوان، «آذرمه سنجری» از استادان ویراستاری، «سیّد علی‌آقا حیدری» از مشهد که از اتباع افغانی و ویراستار تحصیل‌کردۀ حوزه و دانشگاه، «جواد کاظمی» از مشهد به‌عنوان سرویراستار بزرگ‌ترین پروژۀ ویراستاری که در ویرایش رایانه‌ای در حال تدریس و نیروپروری است، «سارا قدیمی» به‌عنوان ویراستار، سرویراستار و مترجم، «زینب صادقی‌نژاد»، ویراستار نمونه، «روشنک بهاریان» که در چندین نشر ویرایش کتاب کودک و نوجوان را بر عهده دارد، «فائزه نجفی» ویراستار کوشا، «نازنین خلیلی‌پور» به‌عنوان ویراستار، مترجم و پژوهشگر، و «اختر آقاجانی» از شیراز که ویراستاری را وارد حوزۀ معماری کرده است.
فعالان فجازی
در حوزۀ فعالان فضای مجازی «حمید حسنی»، «محمدمهدی باقری»، «نازنین مداح»، «سیّد محمد بصام» از قم، «بهروز صفرزاده»، «هومن عباسپور» و «زینب کریمی» به‌عنوان افرادی که در سکوت رسانه‌های دولتی و سایر رسانه‌ها، شمع‌هایی روشن کرده‌اند و با قدرت فضای مجازی، حساسیتی را که در ویرایش نیاز است نشر می‌دهند، شایستۀ تقدیر شناخته شدند.
ویرایش‌پژوه نکته‌سنج
«محمد یوسفی» از شیراز به‌عنوان تنها نمایندۀ گروه ویرایش‌پژوهی در این مراسم بود. این ویرایش‌پژوه با راه‌اندازی کانال تلگرام و اینستاگرام، با دقت نظر بسیار، آموزش‌های لازم را در این زمینه ارائه می‌دهد.
نهادهای ویرایشی و حامی ویرایش
در حوزۀ نهادهای ویرایشی نیز «انتشارات فنی ایران» به‌عنوان انتشاراتی که در تاریخ ویرایش ایران برگ زرینی از خود به جای گذاشته است، «مؤسسۀ ویراستاران»، «مؤسسۀ نجوای قلم» که بیش از دوازده سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند، «مؤسسۀ اقالیم احساس» که از بیست سال پیش چراغ ویرایش را روشن نگه داشته است، «انجمن صنفی ویراستاران استان تهران» و «مجمع ناشران انقلاب اسلامی» به عنوان نهادهای برتر ویرایشی شناخته شده و مورد تجلیل قرار گرفتند.
فناور ویرایش
بخش فناور ویرایش مربوط به افرادی است که با ارائۀ نرم افزارهای پیشرفته به حوزۀ ویرایش کمک شایانی کرده‌اند. در این مراسم نکوداشت از «فرهنگ املایی» فرهنگستان زبان و ادب فارسی، «نگار»، «ویراویراست»، «ویراستیار» و «پاک‌نویس» به‌عنوان برترین‌های این حوزه تجلیل به عمل آمد.
ناقد دلسوز
همچنین «سیدمحسن ملاباشی» از اصفهان و «فرهاد قربان‌زاده» به عنوان ناقدان دلسوز عرصه ویراستاری معرفی و شایسته تقدیر شناخته شدند.
نویسندگان ویراستاردوست
در این مراسم «علی ملکی» از مشهد و «علی‌اصغر مصلح» به‌عنوان نویسندگان ویراستاردوست معرفی شدند.
پدیدآوران دانشور
در بخش پدیدآوران دانشور نیز از «ابوالفضل طریقه‌دار»، «غلامرضا ارژنگ»، «محسن باغبان»، «نصرالله پورجوادی»، «امید طبیب‌زاده»، «سیّد ابوالقاسم حسینی» (ژرفا)، «یوسف عالی عباس‌آباد»، «عبدالحسین آذرنگ»، «محمد اسفندیاری»، «سیّد حسین حسینی‌نژاد»، «حسن ذوالفقاری»، «غلامحسین غلامحسین‌زاده»، «ناصر نیکوبخت» و «زهرا زندی‌مقدم» تجلیل به عمل آمد.