معارفۀ دکتر مسعود جعفری جزی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی

چهارشنبه، بیست و هشتم آبان‌ماه ۱۳۹۹، جلسۀ معارفۀ دکتر مسعود جعفری جزی، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به‌عنوان مدیرگروه جدید گروه دانشنامۀ تحقیقات ادبی، با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان، دکتر محمدرضا نصیری، دبیر فرهنگستان، دکتر آمنه بیدگلی، معاون گروه، مرتضی قاسمی، سرپرست روابط‌عمومی، و پژوهشگران و اعضای این گروه، برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر حداد عادل ضمن یادکردی از شادروان استاد اسماعیل سعادت و اینکه جای ایشان خالی است و دیگر پر نخواهد شد اظهار کرد: من پس از درگذشت استاد کوشیدم که احساس خود را در قالب مقاله‌ای تحت عنوان «کیمیای سعادت» منتشر کنم که ان‌شاءالله در شمارۀ آیندۀ مجلۀ نامۀ فرهنگستان منتشر خواهد شد.

وی در ادامه افزود: ما باید از دکتر جعفری جزی تشکر کنیم که درخواست ما را برای مدیریت این گروه پذیرفتند. ایشان از هر حیث صلاحیت مدیریت گروه دانشنامۀ تحقیقات ادبی را دارند. به‌‌زعم ما، در بین افرادی که مطرح بودند و انتخاب آن‌ها ممکن بود، ایشان اصلح هستند. تنوع تحقیقات و تسلط ایشان بر زبان‌های خارجی و توانایی‌های علمی ایشان، دکتر جعفری جزی را برای مدیریت این گروه شایسته‌تر کرده است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: دانشنامه مانند یک معدن است که آنچه در آن موجود است باید فرآوری و به ‌صورت‌های مختلف از آن بهره‌برداری شود. من از دکتر جعفری جزی خواسته‌ام که یک فکر کلان دربارۀ آیندۀ گروه بکنند. به‌هرحال، این کار دانشنامه روزی به پایان خواهد رسید و برای آن روز باید یک طرح نو در دست داشته باشیم.

در ادامه دکتر نصیری، عضو وابسته و دبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار کرد: بی‌شک دکتر جعفری از استادان صاحب‌نام ایران است و حضور ایشان در فرهنگستان برای ما بسیار مغتنم است. بنده ضمن اینکه تأسف خود را از فقدان استاد سعادت اعلام می‌کنم، کمااینکه پیش‌تر هم اعلام کرده بودم، خوشحالم که ایشان را در کنار خود داریم و می‌توانیم از توانایی‌های ایشان برخوردار شویم. اعضای این گروه همه در سایۀ فکر و مدیریت استاد سعادت چنان پرورش یافته‌اند که صاحب اندیشۀ علمی شده‌اند. امیدوارم که کارهای این گروه همچون گذشته پیش برود و شاهد طرح‌های جدیدی در گروه دانشنامۀ تحقیقات ادبی باشیم.

در ادامه دکتر مسعود جعفری جزی در سخنانی اظهار کرد: من اولین بار به‌صورت اتفاقی به فرهنگستان آمدم. من همیشه اعتقاد داشتم که باید در کنار چنین محیط‌هایی باشم نه در خود آن‌ها. اما پس از مدتی که از حضورم در فرهنگستان گذشت متوجه شدم که فضای فرهنگستان به‌کلی با فضای محیط‌های دیگر متفاوت است و به آن علاقه‌مند شدم و همیشه در فکر این بودم که کار مفیدی برای این مجموعه انجام دهم. حسن ‌ظن آقایان دکتر حداد عادل، دکتر دبیرمقدم و دکتر نصیری هم نسبت به بنده مزید بر علت شد و باعث شد که من این مسئولیت را بپذیرم.

در پایان این جلسه دکتر بیدگلی، ضمن یادکردی از شادروان استاد سعادت و تبریک به دکتر جعفری جزی، گزارشی از فعالیت‌های گروه دانشامۀ تحقیقات ادبی ارائه کرد. بر اساس این گزارش تا کنون هفت مجموعه مقالات مفصل در موضوعات مختلفِ دانشنامه و شش مجموعه مقالات مختصر آمادۀ چاپ و انتشار شده است.