پیام تسلیت دکتر ژاله آموزگار، دکتر فتح‌الله مجتبائی و استاد هوشنگ مرادی کرمانی به‌مناسبت درگذشت زنده‌یاد دکتر بدرالزمان قریب

پیام تسلیت دکتر ژاله آموزگار به‌مناسبت درگذشت زنده‌یاد دکتر بدرالزمان قریب

درگذشت بزرگ بانوى فرهنگ ايران، دوست و همكار گران‌قدرم، سركار خانم دكتر بدرالزمان قريب را به خودم و به جامعۀ علمى كشور تسليت مى‌گويم.

خدمات علمى ايشان درخشان و ماندگار است.

ژاله آموزگار

هفتم مردادماه ۱۳۹۹

پیام تسلیت دکتر فتح‌الله مجتبائی به‌مناسبت درگذشت زنده‌یاد دکتر بدرالزمان قریب

سرکار خانم دکتر بدرالزمان قریب از جملۀ شخصیت‌های برجسته‌ای بودند که در زمینه‌هایی از ایران‌شناسی فعالیت می‌کردند که کمتر کسی وارد آن حوزه‌ها شده بود. یکی از مهم‌ترین کارهای ایشان تألیف فرهنگ سُغدی بود که تمام متخصصان این زبان ناگزیر از مراجعۀ به آن هستند.

من و خانم دکتر قریب در دورۀ دانشجویی، در دانشکدۀ ادبیات، هم‌دوره بودیم. پس از اینکه ایشان مدرک دکتری خود را از دانشگاه پنسیلوانیا اخذ کردند، برای گذراندن دورۀ فوق‌دکتری و تحصیل زبان خوارزمی به دانشگاه هاروارد آمدند و در کلاس‌های پروفسور فرای حاضر شدند. پروفسور فرای کلاس دیگری نیز در دانشگاه هاروارد داشت و آن کلاس زبان فارسی باستان بود که خانم دکتر قریب در آنجا نیز شرکت می‌کردند. ایشان گاهی در باب مسائل زبان‌شناختی نکته‌های بسیار مفید و مؤثری را بیان می‌کردند.

شادروان دکتر قریب شخصیت بسیار  فرهنگی باارزشی بودند و فوت ایشان حقیقتاً یک ضایعۀ فرهنگی به شمار می‌رود. من درگذشت این بانوی فرهیخته را به جامعۀ علمی و فرهنگی کشور و همچنین خانواده و دوستان و شاگردان ایشان تسلیت می‌گویم.

فتح‌الله مجتبائی

هفتم مردادماه ۱۳۹۹

پیام تسلیت استاد هوشنگ مرادی کرمانی به‌مناسبت درگذشت زنده‌یاد دکتر بدرالزمان قریب

خبر درگذشت زنده‌یاد سرکار خانم دکتر بدرالزمان قریب مایۀ تأسف بسیار شد. من هم در غم این دوست و همکار دانشمند و مهربانمان به عزا نشسته‌ام. روح لطیف و شاعرانه‌اش شاد و خداوند بزرگ او را غرق رحمت کند.

به جامعۀ علمی و فرهنگی کشور و خانواده و دوستان و شاگردان ایشان تسلیت می‌گویم و برایشان صبر و شکیبایی آرزومندم.

هوشنگ مرادی کرمانی

هفتم مردادماه ۱۳۹۹