پیام تسلیت رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌مناسبت درگذشت استاد جوره‌بیک نذری

جوره بیک نذری، نویسندۀ شهیر اهل تاجیکستان و مدیر ادارۀ میراث خطی فرهنگستان علوم ملی تاجیکستان، در ۷۴سالگی در شهردوشنبه درگذشت. به همین مناسبت دکتر غلامعلی حداد عدل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در پیامی درگذشت این استاد گران قدر را تسلیت گفت. متن پیام مذکور بدین شرح است:

به نام خدا

درگذشت دوست فقید، استاد جوره‌بیک نذری، هنرمند سرشناس و عضو وابستۀ فرهنگستان علم‌های تاجیکستان و رئیس شعبۀ آثار خطی پژوهشگاه شرق‌شناسی، مایهٔ تاسف و اندوه این‌جانب شد.

مرحوم جوره‌بیک نذری از نخستین روزهای استقلال تاجیکستان، با عشق و علاقه به فرهنگ مشترک ایران و تاجیکستان، از هیچ تلاشی در زمینۀ پیوند فارسی‌زبانان فروگذاری نکرد و در سال‌هایی که رئیس پژوهشگاه شرق‌شناسی بود همواره منشأ خیر و خدمات ارزنده در حوزۀ ادبیات فارسی و نسخه‌های خطی بود که نشر مجدد نوادرالوقایع احمد دانش از کارهای اخیری بود که زیر نظر ایشان به انجام رسید.

این‌جانب درگذشت این استاد عزیز را به خانوادۀ آن مرحوم و جامعۀ فرهنگی تاجیکستان تسلیت عرض می‌کنم و برای او غفران الهی و برای بازماندگان صبر را از خداوند متعال خواستارم.

غلامعلی حداد عادل

استاد جوره‌بیک نذری به مدت ۴۵ سال مدیر ادارۀ میراث خطی فرهنگستان علوم ملی تاجیکستان بود. وی از رسالۀ دکتری خود را در موضوع «مکتبی شیرازی و داستان لیلی و مجنون»، در سال ۱۹۷۴ دفاع کرد. برخی از آثار او، از جمله نامه‌نگاری درشاهنامۀ فردوسی و لیلی و مجنون مکتبی شیرازی در کشور ایران منتشر شده است.