فرهنگستان، میزبان استادان زبان و ادب فارسی دری هرات

دوشنبه، چهاردهم بهمن‌ماه ۱۳۹۸، شماری از استادان زبان و ادبیات فارسیِ دری دانشگاه دولتی هرات، دانشگاه کهکشان شرق و ادارۀ معارف ولایت هرات از کشور افغانستان، میهمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی بودند.
این استادان که برای شرکت در دورۀ دانش‌افزایی بنیاد سعدی به ایران آمده‌اند، پس از شرکت در نود و یکمین نشست ماهانۀ فرهنگستان که با سخنرانی دکتر هدی سیّدحسین‌زاده و در موضوع «جلوه‌های فرهنگ و تمدن ایران در هند» برگزار شد، در کتابخانۀ فرهنگستان حضور یافتند و با توضیحات کتابدار و کارشناس کتابخانۀ فرهنگستان، خانم میترا محبیان، با سازوکار و جزئیات این کتابخانه آشنایی یافتند.
در ادامۀ این بازدید نشست صمیمانه‌ای با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان، حسن قریبی، رئیس ادارۀ روابط بین‌الملل فرهنگستان، شهروز فلاحت‌پیشه، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی، مرتضی قاسمی، سرپرست ادارۀ روابط‌عمومی فرهنگستان، و سمیرا یافتیان، مدیر روابط‌عمومی بنیاد سعدی، برگزار شد.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این نشست با اشاره به اهمیت وجود نهاد یا سازمانی که بتواند مسائل مربوط به زبان و خط را رصد کند کار حفظ و نگهبانی از زبان فارسی و استاندارسازی آن را از وظایف فرهنگستان دانست و پس از توضیحاتی دربارۀ فرهنگستان و تاریخچۀ آن، به معرفی اجمالیِ گروه‌های پژوهشی فرهنگستان پرداخت.
در ادامه استادان با معرفی خود و دستاوردهای دانشگاه هرات در افغانستان دربارۀ وضعیت زبان و ادبیات فارسی در این کشور و زمینه‌های همکاری فرهنگی بین ایران و افغانستان بحث و گفت‌وگو کردند.