رئیس فرهنگستان در برنامۀ «شب شعر»

 دوشنبه، بیست و دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۷، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و محمدصادق رحمانیان، مدیر رادیو فرهنگ، میهمانان برنامۀ «شب شعر» در موضوع «شعر و هنر انقلاب» بودند.

در این برنامه دکتر حدادعادل پس از تبریک چهلمین سالروز پیروزی انقلاب، در سخنانی به مسئلۀ زبان اشاره کرد و با تأکید بر اینکه زبان هر ملت از عناصر تعریف هر ملت است اظهار کرد: این مردم هستند که زبان را رشد داده‌اند. در این فارسی نو که ما امروز به آن صحبت می‌کنیم، رودکی سرسلسله است و فردوسی حق بزرگی به گردن زبان فارسی دارد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه گفت: ادبیات زبان هنری‌شده است. خصوصیت شعر حفظ زبان است. شعر نوعی رسانه است و زبان را خالص می‌کند. شعر با مردم ایران رابطه‌ای ناگسستنی دارد و خیلی از بزرگان و مقام‌داران برای ابراز وجود شعر می‌گفتند.

وی سپس افزود: این شعر است که می‌تواند ایران را جهانی کند. بسیاری از تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی حتی یک بیت شعر در حافظه ندارند. علت دوری از شعر به آموزش‌وپرورش بازمی‌گردد. در ادبیات حافظه و محفوظات یک رکن است. در این ۴۰  سال به‌جز امام راحل و آیت‌الله خامنه‌ای چه کسی از مسئولان را می‌شناسید که اهل شعر باشند؟ این دلیل کم‌توجهی به شعر است.

دکترحداد عادل همچنین در مورد شعر انقلاب اظهار کرد: بعد از انقلاب در شعر فارسی تحول سبکی نیز پیدا شد. بیدل قبل از انقلاب مهجور بود، اما امروز مطرح شده است. شعارها شیپور انقلاب بودند و شعر رسانه بودن خود را در تظاهرات‌ نشان داد. درون‌مایۀ شعر با انقلاب عوض شد. شعر بعد از انقلاب شعر تعالی‌گراست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با گله از مجریان صداوسیما به جهت استفادۀ بی‌مورد از کلمات غیرفارسی، از آن‌ها خواست تا بی‌دلیل از این کلمات استفاده نکنند.

دکتر حداد عادل در ادامه برخی از خدمات انقلاب به زبان فارسی را برشمرد که از جملۀ آن‌ها یکسان‌سازی زبان آموزش بود. وی در این باره گفت: در فرهنگستان زبان و ادب فارسی حدود شصت‌هزار واژه در علوم مختلف معادل‌سازی شده‌اند که بیش از دوهزار واژه از این مجموعه، مثل واژه‌های حوزۀ رایانه، واژه‌های عمومی هستند و دیگر واژه‌ها در خدمت علم هستند.

مجلۀ ادبی «شب شعر» به تهیه‌کنندگی کوروش انصاری و با محوریت بررسی شعر فارسی و در حوزۀ ادبیات، هر دوشنبه شب، ساعت ۲۳ از شبکۀ چهار سیما پخش می‌شود.