پیام تسلیت دکتر حداد عادل به مناسبت درگذشت دکتر نیساری

 شنبه، بیست و دوم دی‌ماه ۱۳۹۷، استاد دکتر سلیم نیساری، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی و حافظ‌شناس و استاد دانشگاه، در سن ۹۸سالگی درگذشت. به همین مناسبت دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در پیامی درگذشت این استاد ارجمند را تسلیت گفت. متن پیام مذکور به این شرح است:

بسمه‌تعالی

درگذشت استاد ارجمند، شادروان دکتر سلیم نیساری، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به عموم دوستان و علاقه‌مندان به آن مرحوم، به‌ویژه به دانشجویان ایشان و خانوادۀ محترمشان تسلیت می‌گویم.

استاد نیساری که در سال ۱۲۹۹ هجری شمسی در تبریز به دنیا آمده بود پس از طی مراحل تحصیلات عالی در رشته‌های ادبیات فارسی و علوم تربیتی، طی سالیان طولانی در مقام استادی دانشگاه و مسئولیت‌های اداری و تألیف کتاب‌های آموزش روش تدریس خط و زبان فارسی به فرهنگ کشور خدمت فراوان کرد و در دهه‌های پایانی عمر پربرکت خود با تحقیق گسترده در باب نسخه‌های خطی دیوان حافظ به مطالعات حافظ‌پژوهی غنای شایسته بخشید.

با فقدان وی آذربایجان فرزندی برومند و ایران دانشمندی پرکار و سلیم‌النّفس و خدمتگزار را از دست داد. فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای آن شادروان از درگاه خداوند متعال آرامش روان و رحمت الهی مسئلت می‌کند.

غلامعلی حداد عادل

شادروان استاد دکتر سلیم نیساری، زادۀ ۲۱ آذرماه ۱۲۹۹ در تبریز بود. وی پس از گذراندن دورۀ تحصیلات ابتدایی و متوسطه و توفیق در آزمون نهایی دانش‌سرای تبریز، برای ادامۀ تحصیل، به تهران رفت و در سال ۱۳۲۱، پس از اخذ درجۀ کارشناسی در رشتۀ ادبیات فارسی و علوم تربیتی، به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و هم‌زمان به تحصیل در دورۀ دکتری ادبیات فارسی ادامه داد. مشاغلی که استاد نیساری تا سال ۱۳۲۹ در وزارت فرهنگ عهده‌دار شد عبارت بودند از: منشی مخصوص وزیر فرهنگ، رئیس ادارۀ دفتر وزارتی در دورۀ هفت وزیر فرهنگ، بازرس وزارتی، و مشاور وزارت فرهنگ. استاد نیساری در سال ۱۳۲۹ برای ادامۀ تحصیل به اروپا و سپس به ایالات متحدۀ امریکا رفت و از دانشگاه لندن به دریافت درجۀ کارشناسی ارشد علوم تربیتی و از دانشگاه ایندیانای امریکا به دریافت درجۀ دکتری علوم تربیتی و زبان‌شناسی نائل آمد.

تأسیس دانشگاه شیراز در سال ۱۳۳۳ و معاونت آن دانشکده، تدریس در دانش‌سرای عالی، ریاست ادارۀ کمک‌های فنی یونسکو، مدیریت روابط فرهنگی در وزارت آموزش‌وپرورش، تدریس در دانشگاه تهران، سردبیری مجلۀ انگلیسی‌زبان مؤسسۀ فرهنگی منطقه‌ای و رایزنی فرهنگی ایران در ترکیه شماری از فعالیت‌های استاد دکتر نیساری تا دوران بازنشستگی وی در سال ۱۳۵۹ است.

وی در سال ۱۳۸۲ به عضویت پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد و از آن سال عضو گروه دستور زبان فارسی، و سپس عضو کارگروه منتخب هیئت ممیزۀ مشترک فرهنگستان‌ها بود. از استاد دکتر سلیم نیساری آثار متعددی در حوزه‌های مختلف آموزشی و ادبی بر جای مانده که شماری از آن‌ها عبارت‌اند از: مقدمه‌ای بر تدوین غزل‌های حافظ؛ دیوان حافظ، مستند بر نسخه‌های خطی سدۀ نهم؛ سخن حافظ؛ تمبر پست در ایران، از بدو انتشار تا امروز؛ دفتر دیگرسانی‌ها در غزل‌های حافظ (۲ جلد)؛ برگزیده‌ای از غزل‌های حافظ؛ نمونه‌هایی از آثار جاویدان شعر فارسی؛ دستور خط فارسی: پژوهشی دربارۀ پیوستگی خط فارسی با زبان فارسی؛ کلیات روش تدریس.