زبان‌ها و گویش‌های ایرانی ـ شمارۀ ۹

نهمین شماره از دورۀ جدید مجلۀ زبان‌ها و گویش‌های ایرانی، از مجموعۀ ویژه‌نامه‌های نامۀ فرهنگستان، منتشر شد. در بخش مقالۀ این شماره عناوین ذیل دیده می‌شود: «جلوه‌هایی از مناظره و پرسش و پاسخ در کتاب چهارم دینکرد»، مریم رضایی؛ «نشانه‌شناسی پرندگان اساطیری در هنر و ادبیات ایران»، صدرالدّین طاهری؛ «نام‌های ترکیبی در برخی از زبان‌های ایرانی»، آرزو رسولی (طالقانی) ــ مجید طامه؛ «دو فهلوی از سفینۀ تبریز»، میثم محمدی؛ «موردی از انشقاق واجی در برخی از گویش‌های مرکزی ایران (منطقۀ برزورد)»، محمدمهدی اسماعیلی؛ «هورامی: زبان، گویش یا لهجه و جایگاه آن در میان زبان‌های ایرانی»، سید مهدی سجادی؛ «نقش‌نماها در گویش ابوزیدآبادی»، سید طبیب رزاقی ــ علی‌اشرف صادقی ــ عطامحمد رادمنش؛ «بررسی پسوندگرایی در منتخبی از زبان‌های ایرانی»، مهرداد مشکین‌فام ــ الهام ایزدی.

در بخش پژوهش‌های لغوی مقالۀ «ایذه» به قلم محمد حسن‌دوست آمده است.

در بخش «داده‌های گویشی» این شماره چهار مقاله دیده می‌شود: «عناصر چهارگانه و واژه‌های وابسته در فرهنگ مردم دوان»، به قلم عبدالنّبی سلامی؛ «واژه‌های مربوط به ماهی و ماهی‌گیری در گویش گیلکی انزلی»، نوشتۀ مریم‌سادات فیاضی ــ نیره صبرکنندۀ پشتیری؛ «واژه‌های دوزندگی و پوشیدنی‌ها در گویش دشتستانی»، حکمت ملک‌زاده؛ و «نام فاسیولیازیس (بیماری انگلی کبدی نشخوارکنندگان) در برخی از زبان‌ها و گویش‌های ایرانی» اثر علی اسلامی ــ محسن مشکات.

«تازه‌های نشر» و «اخبار» دیگر بخش‌های این شماره از ویژه‌نامۀ زبان‌ها و گویش‌های ایرانی هستند. علاقه‌مندان برای دسترسی به محتوای این شماره از مجلۀ زبان‌ها و گویش‌های ایرانی می‌توانند آن را از پیوندهای زیر بارگیری نمایند: