کارگاه آموزشی حوزه‌های نوین مطالعاتی در ادبیات تطبیقی

شنبه، بیست و هفتم بهمن‌ماه، تا چهارشنبه، اول اسفندماه ۱۳۹۷، گروه ادبیات تطبیقی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، کارگاه آموزشی حوزه‌های نوین مطالعاتی در ادبیات تطبیقی را برگزار می‌کند.

بنا به یافته‌های دانش ادبیات تطبیقی در صد سال گذشته، یکی از راه‌های پرثمر شناخت ادبیات ملی هر کشور بررسی روابط ادبی آن با سرزمین‌های دیگر و ادبیات آن‌هاست. ادبیات فارسی نیز در طول حیات خویش تعاملات بسیار گسترده‌ای با ادبیات سایر ملل داشته است و تأثیرات عمده‌ای بر آن‌ها نهاده و گاه نیز از آن‌ها تأثیر پذیرفته است. شناخت هرچه عمیق‌تر این روابط و تعاملات ادبی، یافتن شباهت‌ها و تفاوت‌های موجود در محتوا و ساختار آثار ادبی فارسی و زبان‌های دیگر، و تعیین چراییِ پیدایش این شباهت‌ها و تفاوت‌ها، با تکیه بر نقدها و روش‌های نوین علمی، تصویر کامل‌تر و صحیح‌تری از ادبیات ملی خود ما به دست می‌دهد.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی، که برای اولین بار در تاریخ ادبی ایران گروه ادبیات تطبیقی را به‌صورت یک گروه علمی مستقل تأسیس کرده و کوشیده است با نشر ویژه‌نامه‌ای که هر شش ماه یک بار چاپ می‌شود و همچنین با برگزاری «کارگاه‌های آموزشی» در شناخت ادبیات تطبیقی راهگشا شود. تشکیل این کارگاه آموزشی پاسخگوی نیاز اعضای هیئت علمی و دانشجویان دکتری رشته‌های خارجی و ادبیات فارسی و سایر رشته‌های علوم انسانی و هنر دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.

گروه ادبیات تطبیقی فرهنگستان در مرحلۀ اول، پس از بررسی کارنامۀ علمی متقاضیان، تعداد ۳۰ نفر را جهت شرکت در این کارگاه می‌پذیرد. پذیرش نهایی از طریق پست الکترونیک اطلاع‌رسانی خواهد شد. در پایان این دوره، گواهی‌ معتبر به شرکت‌کنندگان تقدیم خواهد شد.

خواهشمند است برگۀ ثبت‌نام را تکمیل و به نشانی پست الکترونیک گروه ادبیات تطبیقی فرهنگستان زبان و ادب فارسی ارسال نمایید. این اطلاعات در وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز قابل دسترسی است.

آخرین فرصت ارسال برگۀ ثبت‌نام (از طریق پست الکترونیک)، شنبه، اول دی‌ماه ۱۳۹۷

وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی: www.apll.ir

پست الکترونیک گروه ادبیات تطبیقی: jcomplit@gmail.com

تلفن: ۸۸۶۴۲۴۷۲-۰۲۱

هدف:
آشنایی با موضوعات علمی جدید تحقیق در ادبیات تطبیقی

موضوعات:
۱. برخی نظریه‌های ادبیات تطبیقی؛
۲. بینامتنیت و بیش‌متنیت؛
۳. رابطۀ میان ادبیات تطبیقی و هنر؛
۴. بازنمایی اسطوره‌ها در ادبیات معاصر؛
۵. نظریۀ مکان‌ها و نامکان‌ها در ادبیات تطبیقی؛
۶. سیر تحولات نظری و روش تحقیق در ادبیات تطبیقی از دهۀ ۱۹۶۰ تا امروز؛
۷. مطالعات بینارشته‌ای ادبیات تطبیقی؛
۸. ادبیات تطبیقی و ترجمه‌پژوهی؛
۹. تصویرشناسی و سفرنامه‌ها؛
۱۰. ادبیات جهان

استادان این دوره:

۱. دکتر شهپرراد (رابطۀ میان ترجمه و ادبیات تطبیقی)

۲. دکتر نامور مطلق (بین‌متنیت با تکیه بر پیش‌متنیت)

۳. دکتر بختیاری (رابطۀ میان ادبیات تطبیقی و هنرها)

۴. دکتر فریده علوی (نقش اسطوره در ادبیات معاصر جهان)

۵. دکتر ایلمیرا دادور (بررسی نظریه‌های تصویرشناسی)

زمان: ۸ صبح تا ۱۲ ظهر و ۱ تا ۳ بعد از ظهر
مکان: تهران، بزرگراه حقّانی، بلوار کتابخانۀ ملی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی