انشا و نویسندگی ـ شمارۀ ۹۴

@theapll
انشا و نویسندگی ـ شمارۀ ۹۴

مجلۀ انشا و نویسندگی ماهنامه‌ای است آموزشی، پژوهشی، خبری، تحلیل، اطلاع‌رسانی که به‌عنوان رسانه‌ا‌ی مکتوب، تلاش می‌کند ضمن نقد و بررسی وضعیت نوشتن در کشور و معرفی و نقد روش‌های نهادهای متولّی فرهنگ عمومی در این زمینه، موجد راهکارهای مؤثر در حوزۀ نوشتن باشد. وسعت حوزۀ نوشتن موجب می‌شود تا مخاطبان مجله همۀ افراد جامعه باشند که در کسوت معلّم، استاد، پدر، مادر، دانشجو، دانش‌آموز و کارمند ظاهر می‌شوند. این مجله را می‌توان جزو گروه نشریات تخصصی با هدف‌گذاری جذب مخاطب خاص و عام و تأکید بیشتر بر مخاطب عام دانست؛ چرا که مقالات، یادداشت‌ها و گفت‌وگوهای آن، علاوه بر بیان تخصصی مطالب حوزۀ ادبیات و نوشتار، برای نویسندگان نوپا و علاقه‌مندان به نویسندگی نیز مفید است.

در نود و چهارمین شماره از مجلۀ انشا و نویسندگی، این مطالب منتشر شده است: «فرزند بیشتر، کتاب کمتر»، مایکل شیبن؛ «چگونه طنز بنویسیم؟!»، نسیم عرب‌امیری؛ «چنین گویند بزرگان»، سید غلامرضا روحانی؛ «آینه‌های جادویی»، محبت احمدی‌منش؛ «ایده‌هایی برای نوشتن خاطره»، طلا نوری‌مهر؛ «پروانه‌ای که گاهی بر شانه‌های پدر می‌نشست»، دکتر مهری امینی ثانی؛ «سه‌حرفیِ بی‌نهایت»، زهرا مهرافشان؛ «اجاره‌نامۀ پرماجرا»، دکتر یزدان منصوریان؛ «زبان ایرانچه‌ای در سمرقند»، حسن قریبی؛ «داستان کوتاه؛ از تولد تا دگرگونی»، مرجان فاطمی؛ «کشور سمنگان»، سیمین نادمی؛ «یادداشت‌های کلاس ۴۴۱»، سهیلا عابدینی؛ «یادها»، عبدالرضا قنبری؛ «نگاهی به کتاب سوربُز»، رضا صابر؛ «شمارش معکوس برای نوشتن خلاق (۲۲)»، فاطمه زمانی؛ «آخرین لحظه»، پریا جعفری؛ «مشکیِ طلایی»، ریحانه عرفانیان.

سرمقالۀ این شماره از مجلۀ انشا و نویسندگی به قلم سیّد حسین محمدی حسینی‌نژاد، عضو شورای علمی گروه آموزش زبان و ادبیات فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر مسئول مجله است.

معرفی: علی‌رضا طیبی